rfenwck
rfenwck rfenwck
  • 19-01-2020
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p. How many yogurts can be bought for three pounds?

Respuesta :

izzyadams280206
izzyadams280206 izzyadams280206
  • 19-01-2020
300 divided by 55 = 5.45
It’s 5 since it’s the whole number
Answer Link

Otras preguntas

Gaining neutrons makes an element? A more positive in electrical charge B more negative in electrical charge C have no change in electrical charge
Heather's puppies weighs 23 pounds. He has been gaining 3 pounds every month as he grows. If this pattern weigh 5 months from now
Compute the indicated power by using DeMoivre’s theorem:
“Work Without Hope” by Samuel Taylor Coleridge (5 paragraph poetry analysis essay)
equation; what is x+y=3 x-2y=0 ?
What is biomass? Can someoTwo landforms are described in the table shown below. Landform Description A Underground rocks containing water B Area between mountai
Which of these is NOT an assumption of the basic continuous review model? A. The order quantity is constant, regardless of the demand.B. The price of each item
What led to trouble for Anne Hutchinson on colonial times
please help me not good
which option best describes the role of the simle in the passage