theyenvynevaeh theyenvynevaeh
  • 19-01-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 48 cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 27 cents?​

Respuesta :

lihiniad
lihiniad lihiniad
  • 19-01-2020

Answer:

it's 81 cents

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{48}{16 } = 3 \\ \times 27 = 81cents[/tex]

Answer Link
convers3529c
convers3529c convers3529c
  • 19-01-2020

Answer:

9 inches of wire

Step-by-step explanation:

Get the wire to its unit rate so what it costs for one inch.     48 divided by 16=3

so it costs 3 cents per inch.

Then divide 27 by 3 because you know each inch will be 3 cents to get 9

so you can get 9 inches of wire for 27 cents.

48 divided by 16=3

27 divided by 3=9

Answer Link

Otras preguntas

ayuda soy nueva mucho gusto me atudas plis es para entregar rapido el viernes que puedo colocar alli​
Which phrase from the sentence contains an infinitive
simplify the expression ​
Ms. Brown bought 6 boxes of pencils with a total of 240 pencils. How many pencils were in each box?
3 x (5 + 7) What two words can describe (5 + 7) in the expression above? O A. quotient and factor OB. difference and factor OC. sum and factor OD. sum and quot
What inspired Vivien T. Thomas to become a doctor?
Write a summary, explaining how the writers convey their different viewpoints of the fires they each describe. I need answers please?
find the value of x:
do you think the power of government is absolute
Enter the value of x that makes the given equation true. x + 7 1/3 = 18 2/3​