thatwhiteviet
thatwhiteviet thatwhiteviet
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 21-01-2020

Answer:

A. slope =  1

B. cost: $1 / pound, Her answer is "NOT" correct.

Step-by-step explanation:

A. slope = (1 - 0) / (1 - 0) = 1

B. Weight/ Cost: 1/1, 2/2 , 3/3 ....

cost: $1 / pound

Answer Link
knwang knwang
  • 09-03-2021

Answer:

Part A Slope: 5/2

Part B: No

Step-by-step explanation:

No because the slope is 5/2 not 2/5 so the unit pricw would be around $2.50

Answer Link

Otras preguntas

How does the fifth amendment protect me if i am put on trial??
What is the difference between an electrons orbital and a planets orbital?
Which of the following statements about taxes is FALSE? A)Taxes are collected at the local, state and federal level B)Some states don’t collect income tax C)S
Write the standard number 0.007864 in scientific notation. A. 7.864 × 10^-3 B. 7.864 × 10^3 C. 7.864 × 10^-2 D. 78.64 × 10^-3
Define the word family. who does it include?
How does fdr strengthen his argument presented in the speech?
Louise has $36 in five-dollars and singles. how many of each type of bills does she have
Three quarters of dry land on earth is covered by which type of rock?
First free settlement of africans in north america
True or false though men assume more household duties than in the past, working women perform a disproportionately large share of them.