dorothylankford4292 dorothylankford4292
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

Gum balls cost $3.48 a pound. Nick scoops a few gum balls into his bag. When he weighs it, it says he scooped 0.76 pounds. About how much would it cost?

Respuesta :

ryanapp50 ryanapp50
  • 21-01-2020
~$2.64 this is found by multiplying the two values you have been given
Answer Link

Otras preguntas

Matt has had little interest in artistic hobbies since his fourth-grade teacher criticized one of his projects. The teacher's comment may have had little effect
Use two points on the like to find the equation of the line in standard form
A company that manufactures video cameras produces a basic model and a deluxe model. Over the past year, 30% of the cameras sold have been of the basic model. O
Some nations, such as Sweden, are referred to as __________, which means that they include people who share a common culture and who are typically from similar
A food truck operator has traditionally sold 75 bowls of noodle soup each day. He moves to a new location and after a week sees that he has averaged 85 bowls o
Bereaved had a dispute with Funeral Home over the costs of services for his father. When he left home the morning of the funeral, he found his father's embalmed
Re-Up Enterprises has sales of $926,355, costs of goods sold of $613,500, inventory of $189,880, and accounts receivable of $78,580. How many days, on average,
Help (easy question) *attachment below*
is it best to eat with in one hour after exercise
A 0.23 kg mass on a spring vibrates with amplitude 25 cm and frequency 1.7 Hz. Calculate (b) the speed at which the mass passes through equilibrium and (b) the