hailey773 hailey773
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

Kate bought 4 cans of soup for $2.67. How much would it cost for her to buy 10 cans?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-03-2020

Answer:

It would be 6.60

Step-by-step explanation:

first you have to find the price of one can, so you divided 2.67 by 4.

the answer would actually be 0.6675, but you have to stop at the tenths place for money, so in this case, it would be 0.66.

we multiply 0.66 by 10 and get 6.6 which is also 6.60

It would cost $6.60 to but 10 cans.

Idk if this helps, but I hope it does.

Answer Link

Otras preguntas

The largest side of a triangle is six more units than the smallest side.  The third side is twice the smallest side.  If the perimeter of the triangle is 25 uni
After a period of (blank), a person who divorces will begin to construct a new identity as a single person. A: attachment anxiety B: separation anxiety C: se
which climate has no vegetation and his home to penguins and polar bears?
How does the ocean help moderate the earth's climate
Efren leaves home at 9A.M. and walks 4 miles per hour. His brother, Gregory, leaves half an hour later and runs 8.5 miles per hour in the same direction as Efre
How do you change 45/117 to the simplest form?????
Starts with 10 rabbits; each pair has 2 babies per month
How does the ocean help moderate the earth's climate
What are combinations of numbers and operations.
describe the physical state of matter in the asthenosphere