elysiadheureux
elysiadheureux elysiadheureux
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

A bake sale earns 80$ from selling 50 brownies. Each brownie cost the same amount. How much was 1 brownie?

Respuesta :

Donnnatello
Donnnatello Donnnatello
  • 16-03-2020
$1.60
Divide 80 by 50 to find the cost of one brownie which will then lead you to get you the answer of $1.60
Answer Link
clicker786
clicker786 clicker786
  • 16-03-2020

Answer:

cost of one brownie is $1.60

Step-by-step explanation:

Cost of one brownie

$80 from selling 50 brownies

we can create a ratio

80     :    50

x       :      1

we can use cross multiplication to solve this:

80 = 50x

80/50 = x

x = $1.60

cost of one brownie is $1.60

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a run-on sentence? Surfers surf all winter long in Southern California by using wet suits to keep them warm. Surfers surf all winter l
The water in a reservoir decreased by 47% during a drought. Before the drought, the reservoir held 44,580 acre ft (AF) of water.
find the volume of a sphere with the diameter of 4
what do plants convert the suns energy through
expanded notation of 31,500
can a prime number be a multiple of any other number except itself
What is the ratio of x to y? 3/2=2x/2x+y A. -3/2 B. -2/3 C. 2/3 D. 3/2
What did Edison invented?
A cylinder has a base area of 2.5 ft2 and a height of 7 ft. What is the volume of the cylinder? _________ ft3
hich word correctly completes the sentence? Dad is going to __________ down and take a nap. A. lie B. lay