ivery22
ivery22 ivery22
  • 17-03-2020
  • Mathematics
contestada

2) Anita Burger purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did she pay
for each gallon?

Respuesta :

tornadodesignsalt tornadodesignsalt
  • 17-03-2020

Answer: $2.48

Step-by-step explanation:

We need to divide $34.72 by 14 to find the individual price of each gallon. You ca do this any method you like but you receive $2.48 as an answer

Answer Link

Otras preguntas

In which picture(s) will you find a state of matter that has particles who have more energy than liquid water?
how do you graph 4x=2y-3
In which picture(s) will you find a state of matter that has particles who have more energy than liquid water?
Who helped found Maryland as a safe place for Catholics? A. William Penn B. James Oglethorpe C. Cecil Calvert D. Thomas Hooke r
Ellos ______ bajos y guapos
Determine the slope of (a)
i reallyy need help in french, plz can someone help me legit, ill mark them the brainliest and give extra points with thanks on all thier questions!!! 1.Choose
Suppose a college student pays $650 for tuition fees. However, she also has to pay $325 for her textbooks (ouch!). What percent of her total education costs doe
I need help with this
The function f(x) is graphed on the coordinate plane.What is f(−1) ?