jaylengarrett
jaylengarrett jaylengarrett
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mary can buy 3 pounds of pears for $8. Write an equation to represent the cost c for p pounds of pears.

Respuesta :

DarkX
DarkX DarkX
  • 18-03-2020
It is p times c because the more pounds the more dollars
Answer Link

Otras preguntas

When queen liliuokalani's rule was overthrown, _______ asked to be annexed as a united states territory?
please need help asap!!
According to the Declaration of Independence, what was the power of the government based on? A. Divine right B. The constant of the governed C. Might makes ri
What did Barrow think he must do for his slaves to make it unnecessary for them to leave or want to leave?
20 points 1.Which of the following best describes how the Constitution’s authority extended to individual states? Only Northern states had to obey it. Only Sout
As a result of the crusade by spanish knights, the only part of spain controlled by muslims was _______.
write an expression equivalent to 7 + 21 that shows multiplication by a common factor
what happens when a country has a mixed economy
Create a sequence with five terms based on the given information. a. A arithmetic sequence with a third term of 8 and a constant difference of 5 b. A geo
what is the solution to 107 – (–25)