armanic76 armanic76
  • 19-03-2020
  • Mathematics
contestada

jamal bought a 2 liter bottle of soda for 1.96. what is the cost per liter

Respuesta :

samanthamazariego1 samanthamazariego1
  • 19-03-2020

Answer:

98 cents

Step-by-step explanation:

2(÷2)=1.96(÷2)

Answer Link

Otras preguntas

What are three examples of things that only apply to relative dating.
What are the next four multiples of the fraction 3/5?
Calculate the number of moles 9.00 g of H2O 88.0 g of CO2 1.70 g of NH3
how do you convert 3 1/2 to fraction notation also 9 7/8
how do you convert 3 1/2 to fraction notation also 9 7/8
what makes volcanoes violent?
Mathilde has 20 pints of green paint.  She uses 2/5 of it to paint a landscape and 3\10 of it while painting a clover.  She decides that for her next painting s
Evaluate log (base 9) 27. Can someone explain this one for me so i could do some tasks on my own?
Jessica is making 2 loaves of banana bread. She needs 3/4 cup of sugar for each loaf. Her measuring cup can only hold 1/4 cup of sugar. How many times will Jess
which of these geometry terms best describes an unsharpened pencil? a. ray b.line segment c. point d.plane