abdinimo45
abdinimo45 abdinimo45
  • 21-03-2020
  • Mathematics
contestada

the coast of 3 quarts of milk is $7.75. How many quarts can you buy with $20.25

Respuesta :

marvey02
marvey02 marvey02
  • 21-03-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 cost $7.75

Then 1 cost $7.75/3

1 cost $2.58

Then $20.25 will get approximately 8 quarts ofmilk

Answer Link

Otras preguntas

Are the ratios 20:14 and 10:7 equivalent?
Alternative splicing can process the same pre-mRNA into different forms of mRNA. Which one of the following reasons best explains why this pre-mRNA can't be pro
Which of the buildings is the Taj Mahal? A B C
You hold a metal block of mass 40 kg above your head at a height of 2 m. How much work is done by gravity if you let the block fall to the ground? O A. -80 j O
The function below takes a single string parameter: phone_number. Phone numbers will be passed in using the format '(555)867-5309'. Complete the function to ret
What causes the sun to appear to rise and set?
Electrolush manufactures a variety of home appliances and has historically produced the components for their products in-house. However, the company now contrac
Solve for u. -14 = u ÷ 8
what is the constant proportionality for this relationship? y= 3,6,9,12 x= 2,4,6,8​
Solve the system of equations. 9x + y = 2 -4x - y=-17 A. (-3, 29) B. (1, -7) C. (0,0) D. (4,1)