ashkellacki3
ashkellacki3 ashkellacki3
  • 17-07-2016
  • Mathematics
contestada

5 pound bag cost 3.50 what is unit rate

Respuesta :

Panoyin
Panoyin Panoyin
  • 17-07-2016
[tex]Rate: \frac{\$3.50}{5\ lb}[/tex]
[tex]Unit\ Rate: \frac{\$0.70}{1\ lb}[/tex]

If the rate is $3.50 for a five-pound bag, then the unit rate is $0.70 per a pound bag.
Answer Link

Otras preguntas

what is spy x family?​
at a party 5/9 of the persons were men and the rest were women.if there was total 1260 persons find the number of women in the present​
Rebecca filled 28 glasses with orange juice for a camp breakfast. if each glass holds 1 cup of juice, how many quarts of orange juice did rebecca use?
Research and explain some reasons why many Americans did not want to go to war with Germany during WWI. Are these reasons similar to the reasons people had for
What are the impacts of that process of production on the environment, on society and on individuals?
One major threat to productive discussions is inconsistency. Firstcomers to a forum discussion are most likely to cause problems by
9 cos(sin¯¹(x)) = √81 – 81x²
Read the excerpt from "Opening Ceremonies of the New York and Brooklyn Bridge" by Hon. Seth Low, Mayor of the City of Brooklyn. Fourteen times the earth has mad
Find f−1(x) for f(x)=15+12x.
n this equation, one-fourth is added to the variable y. y+14=34 What is the value of y? The value of y is = -------------