te6smaaGerRudo
te6smaaGerRudo te6smaaGerRudo
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?

Respuesta :

EjerciciosFyQ
EjerciciosFyQ EjerciciosFyQ
  • 19-07-2016
You only must do a proportion:

[tex]1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$[/tex]

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
Answer Link
daphneperez208
daphneperez208 daphneperez208
  • 08-04-2020

Answer:

The price of each pound of pretzels is 4.20$

Answer Link

Otras preguntas

A form of answering machine that allows a caller to leave a message when a phone line is busy
It is important that wall surfaces in a food room are: easy to clean. absorbent. painted. attractive.
Antiphonal pairings in songs of innocence and songs of experience
tamara finds the sum of two number cubes rolled at the same time. The chart below shows all possible sums from the 36 possible combinations when rolling two num
The population of a fast growing city in Texas can be modeled with equation p(t)=82.e(0.078t) the population of a fast growing city in Tennessee can be modeled
how do I remove nail polish without acetone
Identify the values of the variables. Give your answers in simplest radical form.
Решите пж,даю 30 баллов
expand and simplify 3(4-2w)+5
Gokul never dances.(change into affirmative sentence)​