genesis1871
genesis1871 genesis1871
  • 16-04-2020
  • Mathematics
contestada

mattias bought 6.5 lb of fruit for $8.06. what was the unit price?

Respuesta :

ktrempe1 ktrempe1
  • 16-04-2020

Answer: The correct answer is $1.24 per pound. If you buy 6.5 pounds at $8.06, you would divide $8.06 by 6.5 lbs to get your answer.

8.06/ 6.5= 1.24 the unit price

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain Roosevelt's distinction between "civilized" and "uncivilized" nations. How did sea power fit into his vision?
What is 9+9n=9 show work please
what is the relative location of the jordan river?
Justin is redoing his bathroom floor with tiles measuring 6in by 13 in. the floor has an area of 8,500 in². what is the least number of tiles he will need?
Rename the number 25,600 = how many hundreds?
use long division to write the fraction 1/12 as a decimal
Cala stacked some blocks to make the figure below . How many blocks ore in Cala's figure
4-3n=43 show work thanks for all ur help
if (x-1)/(x)=20 then x=
What is the values of the 4s in 244