nivicon0208 nivicon0208
  • 16-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jake purchased a box of 1000 candy guitar lollipops to sell bakery for $20 how much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

kmorris10 kmorris10
  • 16-04-2020

Answer:

50 Cents each i was thinking a dollar but its actually 50 cents:)

Step-by-step explanation:

Answer Link
stickyyam
stickyyam stickyyam
  • 16-04-2020
20p=100
He paid 5 dollars per lollipop
Answer Link

Otras preguntas

At Walmart a bag of chips cost $3.50. Jayden's mom has given him $21. Write an equation that can be used to determine how many bags of chips Jayden can buy.
Why is number 2 wrong?…..
If there are 40 boys and 16 girls in a room, fill out all of the possible ratios of boys to girls that could be made.
find the perimeter A. 8cmB.34 cmC.32 cmD.49 cmthe bottom number is 10 in the photo​
Which of the following expressions is equivalent to the radical expression ^3Vm^2n^5
Write 5.84 as a mixed number in simplest form.
Write the equation of the line that passes through the points (-2,3) and (8,3).
who and how was presented the theory oy the mind
What is the ratio of green balls to the total balls in the bin?
Find the volume of this triangular prism. Be sure to include the correct unit in your answer. 5 m 9 m 5 m