elenabraswell423 elenabraswell423
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought six pounds of apples for 10.80. How much would 15 pounds of apples cost at the same price per pound?

Respuesta :

alyssak2727
alyssak2727 alyssak2727
  • 17-04-2020

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

10.80/6=1.8

1.8×15= 27

the cost is $1.80 per pound

Answer Link
jvsolomon
jvsolomon jvsolomon
  • 17-04-2020
The answer would be $27
Answer Link

Otras preguntas

The circle graph shows information about Germany's labor force in 2011. Germany, Labor Force by Occupation, 2011 Agriculture wIndustry Services Which statement
Suppose you have a credit card with a 24.31% APR on purchases. You pay the minimum payment by the statement due date, leaving an outstanding balance of $3,200.
Which is biotic? wind iron gate sunlight dead leaf
Why is the pineal gland sometimes called the timekeeper of the body? a. It uses information regarding changing light levels to adjust its output of the hormone
Which event was a consequence of the attack on Pearl Harbor
When a man returns to his well-sealed house on a summer day, he finds that the house is at 35°C. He turns on the air conditioner, which cools the entire house t
In polygon QRST, what is the name of the angle that is included between sides SR and SQ?
What is the force that can cause two pieces of iron to attract each other? A. gravitational force B. magnetic force C. elastic force D. electrostatic force
y=x2 x=-3 -2 -1 0 1 2 3 y=
Write the symbol for each of the following ions: (a) the ion with a 3+ charge, 28 electrons, and a mass number of 71 (b) the ion with 36 electrons, 35 protons,