serenityphippss1 serenityphippss1
  • 19-04-2020
  • Mathematics
contestada

Six pounds of grapefruit costs 3 dollars 5 pound of apples cost 2.65. What is the cost per pound for each fruit ?

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 19-04-2020

Answer:

We need to find the unit rates for the fruit. To do this, divide the cost by the number of pounds

Grapefruit:

cost/pounds

$3/6 pounds

3/6=0.5

0.5 per pound

Apples:

cost/pounds

$2.65/5 pounds

2.65/5=0.53

0.53 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Companies are required to treat all consumer equally because of the consumer protection policy that prohibits
Whats an example in the constitution of republicanism?
Help me with this question please
A- 52/3B- 52/7C- 17D- 3/4​
Today you will use these 3 items to create something: metal spoon rock a can of lysol
Jacob wants to find the volume of a roll of paper towels. Which composition produces a solid with the same shape and dimensions as the roll of paper towels? A.
What are the easiest injuries to avoid? Eye injuries Mouth injuries Knee injuries Wrist injuries
The area of the parallelogram below is square meters?
A Small World How is the world connected through ‘Travel’ and ‘Communications’. Give examples
HELP PLEASE Jomo Kenyatta began the struggle to achieve independence in Kenya through armed rebellion. True False