emily7379
emily7379 emily7379
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada


Mrs. Hanson bought 1.6 pounds of grapes. The grapes cost $2.50 per pound. How much did
she pay for the grapes?

Respuesta :

MonocerosRex
MonocerosRex MonocerosRex
  • 20-04-2020

Answer:

$4.00

Step-by-step explanation:

Multiply the 1.6 pounds of grapes by the $2.50 per pound.

Answer Link
edgyghost21
edgyghost21 edgyghost21
  • 20-04-2020

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

Multiply 2.50$ with 1.6 pounds.

You get 4$

It won't cost more than 5$ because there are less than 2 pounds of grapes.

Answer Link

Otras preguntas

The following function defines a recessive sequence: f(0) = -4f(1) = 12f(n) = -3•f(n -1) - 2•f(n - 2); for n > 1Which of the following sequences is defined b
If T(n) = 2-7n, what is the 1st term?
I don't know if I'm right but, is this "No Solution", or am I wrong?....Please Help! (;
What is 5x - 3 = 17?
If the product of a number and -8 is subtracted from the number, the result is 7 more than the number. find the number. Use x for the number. x-(-8x)=
What word describes the moving of animals from one part of the world to another?
Perform the indicated in operation and write in standard form. (2-3i)+(4+8i)
If the product of a number and -8 is subtracted from the number, the result is 7 more than the number. find the number. Use x for the number. x-(-8x)=
Perform the indicated in operation and write in standard form. (2-3i)+(4+8i)
What's perpendicular to: y= x-1 And y= -1/3x -1