steveanh12
steveanh12
21-08-2016
Mathematics
contestada
a 9-kg of mangoes for 12$_____per kg
Respuesta :
WorldlyGlass49
WorldlyGlass49
21-08-2016
If 9kg costs 12$, then a single kg costs around 1.3$
This is done with a simple proportion
9 : 12 = 1 : X
x = 12/9
x = 1.33
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 28+ )
Otras preguntas
Visit your local grocery store and find two fruit juices, two fruit drinks, and two sports drinks available in single-serving, easy-to-carry containers. Use the
What is the purpose of plotting residuals to check whether the assumptions for the distribution of random error appear to be valid?
Select the correct answer. What is the sum? A. B. C. D. These two matrices cannot be added.
What organs does the inferior mesenteric ganglia (off the lumbar splanchnic nerve) supply?
Is the ordered pair (−5/7, −3/5) a solution of the equation 7a 5b=6
Which forearm pronator is best strengthened when pronation and elbow extension arecombined?
please help will mark brainliest!!
1.) Constitutional rights of the accused is, of course, a controversial topic. The crime control model, in particular, decries letting the obviously guilty go f
A B Move angles and reasons to the table to complete the proof showing that the altitude of a right tr similar to the original triangle. Statement ZC m/ABC = m
Side lengths (a) 12, 16, 21 (b) 9, 40, 41 (c) 12, 16, 20 (d) 5, 13, 14 Right triangle Not a right triangleNot enough information.