Shaiesirwan2007 Shaiesirwan2007
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Q2) Find the unit cost for the following items.
a) 200 mL cream for $2.99 ($ per mL)
b) 450 g packet of chips for $3.8 ( $ per g)

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-05-2020

Unit cost = total price / total amount.

A) 2.99 / 200 = $0.01495 per ml

B) 3.80 / 450 = $0.00844 per g

Round the answers as needed.

Answer Link

Otras preguntas

What does this example of personification mean?"The funeral raced by me in a blur."
really need help Eighty decreased by three times a number os the same as five times the number increased by eight find the number i am really confused
what is a sharp projecting edge of something?
Which syllable is most strongly accented? Magnificent?
(12x³+3x²-108)÷ (3x-6) use long division to find the quotient below.
A solution of 10 M NaOH was used to prepare 2 L of 0.5 M NaOH. How many mL of the original NaOH solution are needed? a. 10 mL b. 100 mL c. 1000 mL d. 200 mL e.
what is a sharp projecting edge of something?
What were some key Characterstics of Gupta rule?
3.79 rounded to the nearest tenth
to the nearest tenth of a percent, what is 8/13 written as a percent? Answers: A. 0.6%