TeamLavaFoxes
TeamLavaFoxes TeamLavaFoxes
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Nine tomato plants cost $45. What is the cost of 1 tomato plant?

$3

$5

$6

$9

Respuesta :

Abbadabbada Abbadabbada
  • 18-05-2020

Answer:

One tomato plant costs $5

Answer Link
darianamin
darianamin darianamin
  • 18-05-2020

Answer:

B) $5

Step-by-step explanation:

The formula for price per quantity is : [tex]\frac{amount}{quantity}[/tex]

To work out the cost of one tomato you would need to divide the amount of 45 by the quantity of 9, this gives you $5. This is because by dividing the amount by the quantity we are breaking it down to find the price of 1.

1) Divide 45 by 9.

[tex]45/9=5[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between deteriorate and erode
please help w my khan acc
a) What is the role of protons in an atom? b) How do we determine how many protons are in an atom?
Somebody help me please
Consider the rational function: f(3) = 22-53-6 22 +31-10 Which values are restrictions on the domain of f(x)? theres also an answer option of x=5 but it wouldnt
If Keenan makes a basket with 6 apples, what is the ratio of apples to oranges written as a fraction?
3. After season flooding in Mesopotamia, large deposits of that helped fertilize the soil 1dirt 2sand 3silt 4clay
What is the biggest bird in the world?
How does diet affect the risk of cardiovascular, disease, obesity, or diabetes?
One fourth of a Number decreased by three is at least two.