Ashley2107
Ashley2107 Ashley2107
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40.
Part A
Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of
1 notebook?
Part B
What is the price, in dollars, of 1 notebook?
Enter your answer in the box.
A. p/4 = 6.40
B. p/6.40 = 4
C. 4p = 6.40
D. 6.40p = 4

Respuesta :

ryleigh95
ryleigh95 ryleigh95
  • 18-05-2020

your answer is A. p/4=6.40

Answer Link

Otras preguntas

Jamal claims that the graph of f(x)+2 is equivalent to the graph of f(x+k).For the case where Jamals claim is correct, what must be the value of k? A.-4 B.-1 C.
5. From which point of view is the following passage written? Portrait of the Artist as a Young Man Stephen tried his best, but the sum was too hard and he fe
why does spatial inequality exist in india
why do you think Arthur Miller titled his play The Crucible
What is the GCF of 4 and 3?
in economics why is coal considered a resource?
What is one of the weaknesses of this cover letter
Point C(3.6, -0.4) divides in the ratio 3 : 2. If the coordinates of A are (-6, 5), the coordinates of point B are . A (5,-4) B (5,-2) C (10,-4) D (10,-2) If
Why do authors use satire?
A well-written business report should begin with a summary of the most important ideas. True False