blakehonda
blakehonda blakehonda
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

Seven cups of yogurt cost $3.50. How much does one cup of yogurt cost?

Respuesta :

135298
135298 135298
  • 19-05-2020

Answer:

50 cents each

Step-by-step explanation:

3.50/7 = .50

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 19-05-2020

Answer:

Each cup costs $0.50

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of cups

3.50/7 = .50

Each cup costs $0.50

Answer Link

Otras preguntas

How are the Republican and Democratic presidential candidates chosen? They are nominated by their state governments. Each is nominated by his or her respective
A boogie board that has a regular price of $69 is on sale at a 35% discount. What is the sale price with a 7% tax?
What are some examples of helpful and unhelpful frictions?
Two immediate results of the fall of Rome were
Write about a financial decision you have made recently. What was the main benefit of making that decision? Describe two opportunity costs as a result of making
What is the greatest common factor of 81 and 135?
Question 12 After many cell divisions, a segment of DNA has more base pairs than it originally did. Explain what has happened. Can you please help me with this,
The main reason the Chinese rebuilt the Great Wall in the 1400s to keep out invaders from the Japanese islands.true or false
Why did Washington decide to advance on the british camp at yorktown?
write an expression that shows how to multiply 4x362 using place value and expanded form