emilydasilva emilydasilva
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada


A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9.
​
​What is the unit price of the turkey in the package?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 19-05-2020

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

Answer Link
bambooclimber
bambooclimber bambooclimber
  • 19-05-2020

Unit price is the price when something is $1, so what you need to do is 9/1.25. The answer is $7.20, so that is the unit rate. I hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

-5 1/4+ 2 4/6 I NEED AN A ON THIS ​
1. What is the purpose of this photograph? What type of photography does it best fit? 2. Does the photographer include a sense of scale in this photograph? If s
Find the area of the figure
step by step process of photosynthesis
Translate the expression NO answering with links !!! 1) ten subtracted from the product of a number and -3 is 29 2) the difference between a number and nine ,
What type of line conveys a feeling of disorder?
Pls help and stop using up my dang points;-;
ASAP, REALLY EASY If x = -3 then what is -x
Why is Matt so important from the House of Scorpion
Can someone please help me with this? Whoever helps will get brianlliest.