JadaWorld21 JadaWorld21
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 24 bottles of water is $6. How much does it cost for 10 bottles of water?

Respuesta :

saturns
saturns saturns
  • 19-05-2020

Find the unit rate: 24 water bottles ÷ 6 dollars total = $0.25 a water bottle

Next, take the rate per water bottle and multiply it by ten: $0.25 a water bottle x 10 bottles of water = $2.50 total

So, this gives you your final answer. Ten bottles of water cost you $2.50!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is correct? A. Sparta outlawed slave labor B. Sparta developed a democracy C. Sparta had a military life style D. Sparta made
Since we can't drink ocean water due to its salt content, why is polluting the oceans so much a concem for people? Write your response in the essay box below.​
What should you do if you are being cyberbullied?
Which angle number represents an angle vertical to ZMSN? R1 3/2 S 4 6. 5 M​
For this question, use the spinner shown in the picture. P(D) = _____________ Write your answer as a fraction in simplest form.
y=-6x+2 Rewrite in standard form
Help me and show your work.
Someone please help
Isaac Newton Question 15 (1 point) Which of the following best describes the effects of the protestant reformation? a Catholics and protestants began fighting
hello please help i’ll give brainliest