jeanchloe123 jeanchloe123
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

if 4 cakes cost 3 pounds how much does one cost

Respuesta :

judygachanja
judygachanja judygachanja
  • 17-06-2020

Answer:

0.75pounds

Step-by-step explanation:

if                4 cakes = 3 pounds

what about 1 cake = ?

cross multiply : 1 × 3 ÷ 4

you will remain with the fraction 3/4

change it to decimal to get 0.75.

you can confirm the answer by multiplying it by four to make sure you get 3.

HOPE THIS HELPS!

Answer Link

Otras preguntas

state the process of accouting??​
what is acceleration ​
Identify the domain of the function shown in the graph. Need heal ASAP
Which of the following is not generally a characteristic of metal? Ductility O Malleability High melting point Low boiling point
Que _ en mi lugar? hicieras hagas harias haciendo
Read the passage from "The Willow-Wren and the Bear." When the fox felt the first sting, he started so that he lifted one leg, from pain, but he bore it, and st
Why is computer called information processing maching???​
Over time, the power of the presidency has expanded because A) presidents have always enjoyed great popularity and can do as they please. B) the office of the
What is Malcolm X’s ……
Which expression can be used to convert 22 Australian dollars to US dollars? Assume 1.2 Australian dollars equals 1 US dollar