yami32192
yami32192 yami32192
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

determine which is the better buy. 7.38 for 2 pounds and 9.57 for 3 pounds.

Respuesta :

snog
snog snog
  • 17-06-2020

Answer:

Let's find unit price. 7.38 / 2 = 3.69 and 9.57 / 3 = 3.19. Since 3.19 < 3.69 the better buy is 9.57 for 3 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

Gains in language development during adolescence are largely influenced by
what is the value of 4^6/4^8
Correr más rápido. no más rápido. llenar el tanque. no el tanque. salir ahora. no ahora. descargar ese documento. no ese documento. levantarse temprano. no temp
If 52/x is a positive integer, how many integer values are possible for x?
what is the slope for the equation y=7? A. -7 B. 7 C. undefined D. 0
Today, vocational identity often takes _____ to establish, and most work demands very specific skills that cannot be learned except on the job.
If a wheel with a radius of 80 inches spins at a rate of 50 revolutions per minute, find the approximate linear velocity in miles per hour.
A car drives 215 km east and then 45 km north. What is the magnitude of the car’s displacement? Round your answer to the nearest whole number.
Which Peruvian chef would you most likely see preparing food on an Amazon cruise ship?
A check drawn by a company in payment of a voucher for $965 was recorded in the journal as $695. what entry is required in the company's accounts?