ashleychan8969 ashleychan8969
  • 17-07-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.76. How much would it cost for 5 oranges?

Respuesta :

sharonkaran
sharonkaran sharonkaran
  • 17-07-2020

Answer:

$2.3

Step-by-step explanation:

6oranges=2.76$

5oranges=?

5×2.76/6.

=$2.3

Answer Link

Otras preguntas

When K is negative the parabola _____
(1) There are certain types of people you should not trust. (2) One type is people who tell you that God told them to ask you to send them money. (3) You know t
The volume of a solid is 500 cm3. What is the radius of a cylinder if the height is 13.
The Science Club is researching boiling points. They learn that at high altitudes, water boils at lower temperatures. At sea level, water boils at 212°F. With e
In what sport is a "shuttlecock" used?
Please help. Social studies.
El año que viene, Luis y yo __________ de viaje a Japón. van ir vamos a ir vamos ir van a ir
14 White shapes and black shapes Some of the shapes are circles. All the other shapes are squares are used is a game The ratio of the number of white shapes to
Which of the following describes a phenomenon that occurs when we observe plants that wilt? A. The roots begin to rot, causing them to no longer uptake water.
Increasing ions in solution will decrease the pH of a solution, while increasing the. ions in solution will increase the pH of a solu