rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 20-07-2020
  • Mathematics
contestada

If you buy 2 bananas at a price of
$0.49 each and 3 apples at a price of
$1.09 each, how much do you spend?

Respuesta :

sirlancepacheco
sirlancepacheco sirlancepacheco
  • 20-07-2020

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

0.49 x 2 = 0.98

1.09 x 3 = 3.27

3.27 + 0.98 = $4.25

Answer Link

Otras preguntas

5.What is the correct way to say “at 8 o’clock”? (1 point) es ocho la hora es ocho a las ocho de las ocho 6. What would you say to invite a good friend to a par
What is one reason the colonists had difficulty coming together to revolt against Britain?
Answer correctly for brainliest and a thanks :) DONT answer if you don't know it . Question: Which characteristic was NOT a reason that the industrial revolut
Which of these points should be part of a checklist for revising a film review? The conclusion is at least 300 words. The review contains at most three body pa
Which organism would most likely be found at the top of a food pyramid? A. shrimp B. barracuda C. kelp D. clams
what is the algebra answer to [] 4 + 1 [] = 39
What structures do scientists study in order to help identify an organism
What role does the government play in socialism?
What's the equivalent algebraic expression?
how do you write twelve and five hundred ninety-nine thousandths in standard form