kmart9013 kmart9013
  • 20-07-2020
  • Mathematics
contestada

toilet rolls come in packs of 4 and 9

the 4 packed price $2.04

and the 9 packed is priced at $4.68

Respuesta :

lzymir1
lzymir1 lzymir1
  • 20-07-2020

Answer: 2.04÷ 4= 0.51

4.68÷9= 0.52

4 pack is better value by 0.01

Answer Link

Otras preguntas

Why are discussions about race considered controversial? A) because there a lot of facts and statics associated with the subject matter B) because the topic en
True or False At the top of the social circle in Spanish colonies were Spaniards born in America.
passed in 1764, it lowered taxes on molasses but added several other products, along with increasing the powers of vice-admiralty courts
Evaluate the following expression...
A mountaintop is a height y above the level ground. A woman measures the angle of elevation of the mountaintop to be θ when she is a horizontal distance x from
what is 40% of 83? please help me
for whatvalue of a is 8x-8+3ax=5ax-2a an identity?
You use 44 gallons of water on 14 plants in your garden. At this rate, how much water will it take to water 35 plant
a train travels 89 miles per hour after the 148 people on the train rode a total of 6 hours how many miles had the train traveled
Now, let’s see what happens when the cannon is high above the ground. click on the wheel of the cannon, and drag it upward as far as it goes (about 21 m above t