chatterjees25
chatterjees25 chatterjees25
  • 20-08-2020
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.

Respuesta :

snog
snog snog
  • 20-08-2020

Answer:

$5.31/lb

Step-by-step explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

Answer Link
olm2family
olm2family olm2family
  • 20-08-2020

Answer:

$5.31 per pound.

Step-by-step explanation:

$21.25 for so

%21.25/4= $5.31

The answer is $5.31 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the diagram? Help me please
Explain how you can tell whether a radical expression is in simplified form.
Explain how Ovid's Metamorphoses Pygmalion has influenced later works , including which elements from the source material are preserved and which are omitted or
How do chloroplasts and mitochondria work together.
ayudenme con la G pls doy 30 puntos
Which access method would be most appropriate if your manager gave you a special cable and told you to use it to configure the switch
please help. thank you.​
How did king george respond to the olive branch petition.
Find the missing side of the triangle
According to the principals of finance, in the long-run stock prices are driven by:.