jimenavaskes6
jimenavaskes6 jimenavaskes6
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Smith paid $6.60 for a dozen donuts. What is the cost per donut in dollars and cents?​

Respuesta :

baleykdoyle baleykdoyle
  • 16-09-2020

Answer:

$1.81

Step-by-step explanation:

Dozen donuts cost 6.60 dollars

You will divide 12 by 6.60

you will get 1.81

Answer Link
kayci5401
kayci5401 kayci5401
  • 16-09-2020

Answer:

1.82 dollars per donuts

Step-by-step explanation:

you divide 12 by 6.60

which gets you 1.81 repeating so you round to the nearest cent

which is 1.82 per donut

Answer Link

Otras preguntas

*Will award brainliest if correct answer is given!* The use of black box edits was discontinued when CMS did not renew its contract with a private company that
How does land availability negatively impact industrialization in China? There is limited land available in China suitable for farming or building. There are no
Summarize the idea of continental drift
A historian might argue that the trade described in the passage reflected a turning point in world history primarily because the opium trade:.
A clear technical document includes which element
what is the square root of 64 +(200/5)
Suppose that Gallup wanted to cut the margin of error in half from 3 percentage points to 1.5 percentage points. How should they adjust their sample size
A nurse is reinforcing teaching about transdermal nitroglycerin.
Recent research indicates that personality development in adulthood does not occur in the stages that Erik Erikson suggested. Please select the best answer from
What molecules are needed for cellular respiration to happen?.