goselle
goselle goselle
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Coffee is on sale for $7.99/lb.
If Callie buys 1.5 pounds of
coffee, how much will it cost?

Respuesta :

2024flattk
2024flattk 2024flattk
  • 16-09-2020

Answer:

$11.99

Step-by-step explanation:

7.99/2 = 3.995

3.995 rounds up to 4

7.99 + 4 = 11.99

Answer Link
richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 16-09-2020

Answer:

11.99 is the answer

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to review test results? After you review the results of a quiz or a test, what should be your next steps? Give at least one example for good
How did the robber barons make their money?
Why did the union destroy Atlanta's railroads?A. to isolate the city from the rest of the confederacy B. to allow the union to melt down the metal to make arms
Which of the following is considered part of Middle America? Select one: a. Venezuela b. Brazil c. Guatemala d. Peru
The rich and powerful of Rome eagerly became Christians. True False
Which coin have a diameter with a 5 in a hundredths place
When economists use the term "laissez-faire," what economic idea are they referring to?
From the left ventricle, the blood is pumped up to the ____________ via the __________ valve, which is also known as the aortic valve.
Can you be depressed but not have depression?
A woman 5 ft tall walks at the rate of 3.5 ft/sec away from a streetlight that is 12 ft above the ground. at what rate is the tip of her shadow moving? at what