odiltac odiltac
  • 17-09-2020
  • Mathematics
contestada

it cost $0.60 for a 12 ounce can of beans how much does it cost per ounce ?

Respuesta :

coolkidmimi703
coolkidmimi703 coolkidmimi703
  • 17-09-2020

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

Answer Link
gavinmartin75
gavinmartin75 gavinmartin75
  • 17-09-2020

Answer:

it cost 5 cents every ounce

Step-by-step explanation:

0.60 = 12

0.05 = 1

Answer Link

Otras preguntas

help with the question below.
how to solve 6x^2-5xy-4y^2/12x^2-31xy+20y^2
Butterflies show r-selection traits. What does this statement imply?
cAN SOMEONE HELP ME PLEASE
What is the value of x in the equation 5(2x - 7) = 15x -10
To which part of her identity is noda referring when she says that "my identity seemed to hurtle toward me and paste itself right to my face"
What is a major difference in the way that Caliban and Ariel are treated? A. Prospero forces Caliban to do physical labor, while he has Ariel perform magic f
How is law used to manage conflict, protect individual rights, and serve the common good in American society?
What will most people think when you say no with confidence in situations where other people are drinking? You are sticking with your decision. You are bor
Which revision best reduces the wordiness in this sentence without changing its overall meaning?During recent research, genetic researchers have isolated the ge