emmaelizabeth2021
emmaelizabeth2021 emmaelizabeth2021
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bottle of bleach costs $8.32. What is the price per cup?

Respuesta :

ajaydaswag8
ajaydaswag8 ajaydaswag8
  • 18-09-2020

Answer:

$0.26

Step-by-step explanation:

1 Gallon equals 16 Cups,

2 Gallons equals 32 cups,

so you do [tex]\frac{8.32}{32}[/tex]

that equals to .26

Answer Link

Otras preguntas

Convert 3/11 into a percent?
How do you use implicit differentiation to find x^2+3xy+y^3=10
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
each year the gardners plant 7/8 of an acre with tomatoes. They sell half of what they grow at a roadside stand. What part of an acre do the gardeners use for t
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
please solve the following equation. x-6x=56
please solve the following equation. x-6x=56
please solve the following equation. x-6x=56
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
Convert 3/11 into a percent?