jadabox2241
jadabox2241 jadabox2241
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

12-pack of pencils for $.99 OR a 50-pack for $4.50

Respuesta :

ryanmatthewca
ryanmatthewca ryanmatthewca
  • 18-09-2020

Answer:

the 12 pack is the cheaper one but only by like 15 cents

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 18-09-2020

First, find the unit rate of each price.

0.99/12=0.08

4.50/50=0.09

Then decide the best price by finding the lowest number.

0.08 is the lowest.

So the 12 pack would be the cheapest and best way to go.

hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Amino acids are the building blocks ofA. proteinsB. sugarsC. carbohydratesD. lipids​
In a sample of which element would you expect to find a sea of electrons surrounding nuclei? N He Na Ag
1.1x + 1.2x - 5.4 = -10​
what is your evidence for why you think food has energy?
You measure a small block of gold (D=19.3g/cm3) to be 2.777 inches long, 2.434 inches wide, and 1.688 inches high. What is the mass of the gold block in kg? (2.
I wanna order bunch of stuff on Amazon, I wanna know what my total would be tho, how do I get the taxes price, 1) add all my. products together=___ and then tax
Chemical energy is released when molecular bonds are formed. True False
26%, percent of a number is what fraction of that number?
Which of the following organelles is involved in the modification and routing of molecules to the exterior of the cell or to various locations inside the cell
How does this cathedral relate to the Renaissance philosophy of humanism?