annalearivera0829 annalearivera0829
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ale bought a soft drink for 2 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 32 dollars.
How much did each candy bar cost?

Respuesta :

avlaz05
avlaz05 avlaz05
  • 18-09-2020

Answer:

Each candy bar cost $6

Step-by-step explanation:

32-$2 for drink= 30

30/5 candy bars= $6

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses commas correctly? a. Don't go swimming in that muddy water Leon. b. Believe it or not Joe, it is time for us to leave. c. I have told your
A scientist discovers a new organism. the organism is multicellular eats other organisms for food,moves freely from place to place. the organism most likely bel
The first amendment guarantee of freedom of speech was added tot he United States Constitution primarily because its supporters believed it was essential to
how many ninths does it take to make the same amount as 1/3 explain your answer in words and pictures.
Solve this puzzle: There are multiple chickens and rabbits in a cage. There are 72 heads and 200 feet inside of the cage. How many chickens are in there and how
7/8 greater than 3/8
The prime number 19 is the average of which two different prime numbers?
which of the following is a type of evidence? 1.empirical 2.statistical 3.anecdotal A. 1 only B. 1 and 2 C. 2 and 3 D. 1, 2,and 3
Only men were allowed to act in the Grecian amphitheaters of the fifth century. True False
27 ounces equals how many pounds