Lorymeneus08
Lorymeneus08 Lorymeneus08
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 15-ounce package of pistachios cost 5.99. What is the cost per ounce?

Respuesta :

EJsPrincess
EJsPrincess EJsPrincess
  • 18-09-2020

Answer:

$0.39

Step-by-step explanation:

39¢

5.99 ÷ 15 = 0.39

Answer Link

Otras preguntas

find the perimeter of the following.​
The center of the Milky Way most likely contains A. empty space. B. a red giant star. C. a globular cluster. D. a supermassive black hole.
The equation below shows the reaction of zinc with hydrochloric acid (HCl). Zn (s) + 2 HCl (aq) —> ZnCl2 (aq) + H2 (g) What will happen if the concentratio
Which of the following directions about how to develop an effective thesis statement is false? a. Frame your thesis as a declarative statement. b. A thesis stat
Subtract -5x^2+2 from 9x^2-2x
What is the vertex of (y+3)^2=12(x-1)
ASAP On the coordinate plane below, quadrilaterals TRAP and HELP are similar to each other. Determine the ratio of the perimeter of HELP to TRAP. 2:1 3:2 1:2 2:
An object of mass 10.0 KG and volume 1000 ML and density 10 G/ML sinks in water who’s density is 1.0 G/ML. What is the mass of the water which has been displace
20 points! need help asap! Please do not answer the question if you don't know the answer (VIEW PICTURE BELOW) Drag and drop each expression into the box to cor
A dialogue between two friends about an exciting cricket match between India and Pakistan