harwinderneetu9
harwinderneetu9 harwinderneetu9
  • 20-09-2020
  • Mathematics
contestada

A set of 5 pens costs Rs. 75. What is the cost of each pen?​

Respuesta :

4804189666 4804189666
  • 20-09-2020

Answer:

15

Step-by-step explanation:

I just divided the 75 by 5 because if you divide the price of the pens together by the number of pens in the pack you will get the cost of 1 :)

Answer Link
august576
august576 august576
  • 20-09-2020

Answer:

Rs.15

Step-by-step explanation:

75÷5=15 u have to divide the rs. 75 with the total number of pens in a set to know the cost of one pen

Answer Link

Otras preguntas

The graph of a combination of line segments that passes the vertical line test is a ?
Find the volume of a rectangular block of ice 3 feet by 6 1/3 and 1 1/2 feet
Was the empire state building built alongside with the twin towers
what would most likely happen if green plants were exposed to more sunlight
The direct exchange of goods and services for other goods and services is known as
A rectangular room is twice as long as it is wide, and its perimeter is 36 meters. Find the width of the room.
Plz can I help me with math
boiling point density conductivity color These may all be classified as the ______________ of a substance.
What compound can be made from glucose and serves as long term energy storage?
Complete the sentence with the Spanish translation of the number in parentheses. Tengo (81) __________ años. (1 point) Question 7 options: 1)  ochenta y un 2)