maricelavergara maricelavergara
  • 16-09-2016
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake cost $16,

and the total cost of the order was $52. What was the price of each

cupcake?

Respuesta :

Julianna120
Julianna120 Julianna120
  • 16-09-2016
Each cupcake cost $1.50
Answer Link
XxAlicekaguraX
XxAlicekaguraX XxAlicekaguraX
  • 16-09-2016
first minus 16 from 52 so you have 36 then divide 36 by 24 and your answer is 1 dollar and 50 sense 
Answer Link

Otras preguntas

what is the function of the the capitalized word in the following sentence? the HISTORY test was harder than Daniel had anticipated. A.a noun functioning a ver
Which of the following best describes how many Americans felt after the War of 1812?
Which dynasty reunited the northern and southern regions of China in the sixth century? A. Tang B. Sui C. Han D. Song
Which of the following can be modeled with an exponential function? Select all that apply. Height over time that a football is thrown across the field. The co
Which nation was part of the Axis Powers? Great Britain Italy France Sweden
if a roasting is 600mm x 500mm how many 25cm cake time will fit on it?
Question 12 of 25What should be included in the introductory paragraph of an argumentative essay? (Points : 4) a background information and supporting evide
(X-2)²+(y-1)²=25 how do you do this problem?
Which industry launched the Industrial Revolution? steel railroad agriculture textile
Which is a formal region? (Points : 1) The state of Illinois The Chicago metropolitan area The historic neighborhoods in Boston The