Haylar6ockAl7iciarik
Haylar6ockAl7iciarik Haylar6ockAl7iciarik
  • 16-09-2016
  • Mathematics
contestada

5. sarah is buying candy by the pound for a party. for every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. what is the cost, per pound, for the candy? *

Respuesta :

ar4celi20 ar4celi20
  • 16-09-2016
Each pound of candy would be $1.20 ... $12 divided by 10 pounds is 1.2
Answer Link
xxmaloz xxmaloz
  • 16-09-2016
He would have to pay $1.20.
Answer Link

Otras preguntas

What does the word sovereign mean? A. attribute B. advantage C. enraged D. supreme
The great economic and social divisions between the North and South in the first half of the 1800s eventually led to the Civil War. During those prewar years, t
The figure is a triangle. What is the first step of indirectly proving this statement?
What place did Coranado reach that he thought must be the city of Cibola?
When writing an essay and you need to do a diary entry how do you do it ?
Marvin bought 0.6 pounds of almonds and 1.73 pounds of cashews at the store what is the total weight of the almonds and cashews He bought
3 times the sum of a number n and 12 is 45
what class in the times of western rome were the bankers?
please help me ASAP
I need some help ASAP