h8ekarcla7inr
h8ekarcla7inr h8ekarcla7inr
  • 18-09-2016
  • Mathematics
contestada

iona's favorite peaches are 2.50 per pound at the local farmer's market. she bought 3.5 pounds of the peaches. how much did she spend?

Respuesta :

sleepydere
sleepydere sleepydere
  • 18-09-2016
1 lb = $2.50

3.5 lbs = $x

3.5 x 2.50 = x

3.5 x 2.5 = $8.75
Answer Link

Otras preguntas

11. An idiom is a group of words that has another meaning. (The phrase does not take on the literal meaning of the words that are used) True True False
I need help on this one Help asp please
PLS ASAP Toby buys some books for $7.25 each and a magazine for $4.95. His total bill before tax is $55.70. What equation can be used to represent the situati
Find the error with subject-verb agreement. Select the incorrect verb and type it correctly. Making her way across a meadow of tall grass Wendy fans the air as
What is the value of the function at x = –2? Y= -4 Y= 0 Y=2 Y=3
Explain why the Munich putsch (1923) failed
Select the correct answer from each drop-down menu. ____ tells the reader about a character's personality. ____ shows what the character is like through a varie
Carlotta has a blue sweater, a red sweater, a pink sweater, and a white sweater. She also has a pair of black pants and a pair of brown pants. Which of the foll
What is the difference between many to many and one to one relationships in math?
Jaclyn has $120 saved and earns $40 each month in allowance. Pedro has $180 saved and earns $20 a month in allowance. If they both save their entire allowances,