oua4yel1catsum
oua4yel1catsum oua4yel1catsum
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

if 2.4 lbs of peas costs $1.92 what does 1 lb cost?

Respuesta :

lauren713 lauren713
  • 20-09-2016
1 lb cost $0.8

Step:
-Divide 1.92 by 2.4
Answer Link

Otras preguntas

For f(x) = -6x-2, find the rate of change on the interval [-2, 4].
At which location could you obtain groundwater without having to use a pump? What is this location called? I have to get it done right now
01.09 Numerical Expressions Discussion-Based Assessment
The following factors were necessary preconditions for the cotton boom of the 1830s except: a) the general expulsion of Native Americans from the U.S. South. b)
In your own words, explain why the Coriolis force must be present in order for a hurricane to form. ​
SUMMARY OF THE FIRST 3 PARAGRAPHS OF “THE FAILURE OF COMPROMISE”- BY BRUCE LEVINE
52.5% in fraction form
Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.
what is photosynthesis?anyone wànna talk :/ ?​
what is the domain and range for the function 2x-3y=12? Show your steps ​