toastedbunse17
toastedbunse17 toastedbunse17
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $3 to buy 2 bags of rice, how much will it cost for 1 bag of rice?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-10-2020

Answer:

1 bag of rice is $1.50

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of bags of rice

$3 / 2 bags

1.50 per bag

1 bag of rice is $1.50

Answer Link

Otras preguntas

John and Jim are cutting a log John cut 1/5 of a log on one and wow gym cut two nights of a log on the other side how much of the log is left?
Isabel is a three-year-old kindergarten student who is often seen fidgeting in her chair and blurts out whatever she is thinking. her teacher regularly must ask
Which statement is true for photosynthesis? Producers use it. Consumers use it. Scavengers use it. Decomposers use it.
You develop an app to help students complete their homework. To earn money, you sell advertising space on the app’s main screen. An advertiser pays you $25 per
A circle has a diameter of 10 feet. What is the area of the circle? Leave answers in terms of π.
The author most likely uses this setting to develop which theme? In Beowulf begins with the funeral of a beloved ruler A. The despair of those in mourning. B. T
Where is (0,19) located? Quadrant I Quadrant II Quadrant III Quadrant IV X-axis Y-axis
Why do you think the pilgrims were willing to endure the hardships of a two month voyage to the new land?
is Tío Pepe invitas a todos a la fiesta correct or inncorrect?
A student pushes on a crate with a force of 100N directed to the right. What force does the crate exert on the student?