gogamerdarkbloods
gogamerdarkbloods gogamerdarkbloods
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 confetti eggs cost $2.88 At this rate what is the cost of ONE confetti egg

Respuesta :

lewsiaelizabeth
lewsiaelizabeth lewsiaelizabeth
  • 16-10-2020

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

just divide the $2.88 by the 12 to get the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

Could someone help me on my resume for my career class?
What can you do to reduce the electric uses within your home?
two numbers add up to 25.One number is five greater than the other.What are the two numbers?
How to work 4 divided 81?
Jamison walked through the forest, and he saw the sun coming through the branches of the trees. Which BEST explains how the style of the sentence can be improv
The graph below shows the solution set of which inequality?
Write each percent as a fraction and as a decimal 37%
Describe two changes of state that releases energy
Jodi bought some shirts for six dollars each. March bought some shirts for eight dollars each. The girl spent the same amount of money on shirts. What is the le
True or false: nutrition is not a result of cell division