kylebrown2007123
kylebrown2007123 kylebrown2007123
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

math
what is units rates

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-10-2020

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.

Hope this helps :)

Answer Link
darinsmiller4
darinsmiller4 darinsmiller4
  • 16-10-2020

Answer:

Unit rates are like 2 liter per 30 min how much do you get in 1 hour 4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The movement and storage of materials into a firm refers to:
what to do in the the following question
the five food groups which one should you be consuming smallest amount
Subtract 5/6 form 6 times q
A three-toed sloth travels eastward across a tree limb at 0.11 km/hr. After 30.0 minutes, what is the displacement of the sloth?a) 4.5 kmb) 4.5 km eastc) 0.055
HELP WITH THESE LAST TWO QUESTIONS AND YOU GET BRAINLEST!!!!!! 1. Which ordered pairs lie on the graph of the exponential function f(x)=−3(x−1)+2f(x)=−3(x−1)+2
Which of the following statements are true? A.The center of the data for airline A is best measured by the mean. B.The center of the data for airline B is be
Is the prcoss of cellular respiration exothermic or endothermic?
Large masses Of flowing ice called blank are typically found near earths poles and in other cold regions
True or false: most cells in the human body go through meiosis not mitosis