kyleepayton098
kyleepayton098 kyleepayton098
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

8 gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 16-10-2020

Answer:

$2.10/gallon

Step-by-step explanation:

8 gallons - $16.80

1 gallon - $2.10

Hope this helps!

Answer Link
KeianaLol25
KeianaLol25 KeianaLol25
  • 16-10-2020

Answer:

$2.10 per gallon

Step-by-step explanation:

Do

16.80/8 = 2.10

CHECK

2.10*8 = 16.80

Answer Link

Otras preguntas

When does a drug dependence become a drug addiction?
mrs. Burt went scuba diving with dolphins in the Bahamas. she descended 22 feet, then ascended 16 feet, then down another 31 feet, and finally back up 18 feet w
Need this answered ASAP
Write the number for the item from the item bank in its corresponding match.
When does a drug dependence become a drug addiction?
The amount of heat needed to increase the temperature of a 1-kilogram substance by 1°C is known as the _______. A. specific heat B. boiling point C. he
according to horace mann, why was education an important institution for americans? a. it created a spirit of nationalism b. it supported equity in the workplac
Please help on this one?
helppppp on alllll plz
what are elemets of shakesperean tragedy check all that apply