graciepelizondo graciepelizondo
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells cheese for $0.48 a pound. What would be the price for 6 pounds of cheese?

Respuesta :

ace0023 ace0023
  • 16-10-2020

Answer:

$2.88

Step-by-step explanation:

0.48×6=2.88

os the right answer

Answer Link
aveodell aveodell
  • 16-10-2020
$0.48 x 6 pounds = $2.88
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a mixture: a. air c. water b. salt d. sulfur
The legal right to expatriation means that you have the right to
A peregrine falcon can fly 322 kilometers per hour. How many meters per hour can the falcon fly.
The legal right to expatriation means that you have the right to
what is 15 3/5% as fraction in simplest form
How can I use prokaryote in a sentence??????
what is the Unit rate for 40 meters in 16 seconds
0.2^x= 25 Solve to find x Show steps
Describe some examples of Hitler’s growing military aggression in the late 1930’s.
estimate. then find the product 1374 x 6