rmsyuf4w44
rmsyuf4w44 rmsyuf4w44
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $1.15 per pound. Jose bought 2.4 pounds of bananas. How much did it cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2020

Answer:

$ 2.76

Step-by-step explanation:

Hi there !

1 pd ........... $1.15

2.4pd .........$ x

x = 2.4×1.15/1

= $ 2.76

Good luck !

Answer Link
manissaha129
manissaha129 manissaha129
  • 23-01-2021

Answer:

Bananas cost $1.15 per pound

Cost of 2.4 pounds of bananas

= $(2.4×1.15)=$2.76

$2.76 is the right answer.

Answer Link

Otras preguntas

please answer I need itA-between hour 2 and 3B-between hour 4 and 5C-between hour 1 and 2D-between hour 3 and 4​
According to the constitution the right of freedom of religion supports
guys I need help I have to turn it in.
Much of the energy of falling water in a waterfall is converted into heat. If all the mechanical energy is converted into heat that stays in the water, how much
HELLPPP FASSTTT!!! 15 The table shows a DNA sequence and three types of mutations that can change the DNA sequence. Mutton Original Which mutation will cause t
why y'all gotta be so mean and rude on here??​
Assignment Compare and Contrast Essay Introduction Hook: Thesis Body Paragraph #1 Addresses Point Claim Answer: Anne at Beginning, Evidence, and page # Answer:
given the system of equations, what is the solution? 3x-2y+10=0 5y=4x+8
Solve the equation for all real solutions. 402 + 4v – 3 = 0
What is a griot? West Africa.