honeycircles211632 honeycircles211632
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

Noel bought a 10 ounce box of cereal for $1.63 What was the cost per ounce?

Respuesta :

lexi45792 lexi45792
  • 19-10-2020
The answer that i got was .163 because i divided the 1.63 dollars total by the total ounces (10) and got .163
Answer Link

Otras preguntas

In a Harris Interactive survey of 2276 adults in the United States, it was found that 33% of those surveyed never travel using commercial airlines. Identify the
Indicate whether each of the following can be determined exactly or must be measured with some degree of uncertainty: (a) the number of eggs in a basket (b) the
The numbers listed represent the number of electrons in the first, second, and third energy levels, respectively. On this basis, which of the following is an un
A ranger in a national park is driving at 52 km/h when a deer jumps onto the road 87 m ahead of the vehicle. After a reaction time of t s, the ranger applies th
A good formula to keep in mind when using the verb ir and infinitives is: ir + a + infinitive ir + a + definite article ir + a + cognitive ir + a +
What is 88347 rounded to the nearest ten
Find parametric equations of the line perpendicular to the lines l1: x = 1 − t, y = t, z = 5t − 4 and l2: x = t + 1, y = −t, z = t − 4 at their poin
a) Why did the Continental Army have to recruit teenagers to fight in the war? Explain.
Suppose that at prices of $5, $4, $3, $2, and $1 for product Z, the corresponding quantities supplied are 7, 6, 5,4,3 units, respectively. Which of the followin
what is a vertical monopoly in the glided age