carriedesselle carriedesselle
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

six-pack of Pepsi costs $4.18. At this rate, how much should 33 cans cost?

Respuesta :

Flamu
Flamu Flamu
  • 19-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

set up a proportion

6/4.18 = 33/x

137.94 = 6x

x = $22.99

Answer Link

Otras preguntas

Critically evaluate the role of the media in ehancing democratic process in south africa. concentrate in your answer on the fact that the media should be an ind
WILL MARK BRAINLEST Why are Mary and Colin happy that Susan Sowerby visits them in the garden? Select 3 correct answer(s) Question 2 options: Colin had wanted
What kinds of mistakes should you look for as you proofread a peer’s report?A. punctuationB. spellingC. all of the aboveD. grammar​
can you please help me with this i don’t understand
Calendars help you plan out your school year. please select the best answer from the choices provided t f
what were the results of a one party rule in kenya and ghana?
Imagine you are writing a letter to a young person living fifty years from now. Write a story telling about your day and explaining how technology has influence
Which statements about the octagon are true? select two options. the length of segment yz is 15.3 cm. the measure of the angle formed by the radius and the apot
It ( looks ) like you are or it ( look ) like you are?
What is the total revenue of Mike's ice cream business if he sells ice cream for $2.00 a bar, and sells 25 bars in a day. His total cost of operation is $15.00